Αφίσες

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ - ΧΑΝΙΑ

1. ΚΥΡΙΑΚΗ 13-12-2015:

Συγκέντρωση 17:30 στο σχολείο και αναχώρηση για το λιμάνι του Πειραιά.

Αναχώρηση (ώρα): 21:00 μ.μ. Blue Galaxy (ΑΝΕΚ). Τακτοποίηση και εν πλω διανυκτέρευση με προορισμό τα Χανιά.

2. ΔΕΥΤΕΡΑ 14-12-2015:

Άφιξη νωρίς το πρωί στα Χανιά (Λιμάνι της Σούδας, περίπου στις 06:30 π.μ.) και ξεκινάμε για μια πρώτη γνωριμία με τη πόλη των Χανίων. Επίσκεψη στην οικία του Ελ. Βενιζέλου στο προάστιο των Χανιών Χαλέπα (1 χλμ από τα Χανιά). Στη συνέχεια, θα απολαύσουμε την πανοραμική θέα των Χανίων από το Ακρωτήρι (Τάφοι των Βενιζέλων). Γεύμα στην πόλη των Χανίων και μεταφορά στο ξενοδοχείο μας Asterion Hotel (Πλατανιάς Χανίων, 15 χλμ από τα Χανιά, τηλ: 28210 20947-8). Τακτοποίηση στα δωμάτια. Δείπνο, νυχτερινή διασκέδαση, επιστροφή στο ξενοδοχείο. Διανυκτέρευση.

3. ΤΡΙΤΗ 15-12-2015:

Πρόγευμα και αναχώρηση για το Ρέθυμνο. Επίσκεψη στην ιστορική Μονή Αρκαδίου. Στη συνέχεια, θα γνωρίσουμε τη Λότζα (λέσχη) κτισμένη το 16ο αιώνα και τη Μεγάλη Πόρτα, μια από τις πύλες που απέμειναν από την Ενετική Οχύρωση του 1540-1570. Γεύμα στην πόλη του Ρεθύμνου. Σύντομη στάση στη φυσική Λίμνη Κουρνά, για να απολαύσουμε ένα τοπίο μαγευτικό. Δείπνο στο ξενοδοχείο, νυχτερινή διασκέδαση, επιστροφή και διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο.

4. ΤΕΤΑΡΤΗ 16-12-2015:

Πρόγευμα και αναχώρηση από το ξενοδοχείο. Πρώτη μας στάση, το Μάλεμε (1 χλμ από το ξενοδοχείο) και το γερμανικό νεκροταφείο. Η ισχυρή επίθεση από γερμανούς αλεξιπτωτιστές οδήγησε την Κρήτη στη γερμανική κατοχή το 1945, παρά την ηρωική αντίσταση των Κρητικών. Επίσκεψη στο ιστορικό κέντρο των Χανίων και το μοναδικό βενετσιάνικο λιμάνι. Θα γνωρίσουμε τη Δημοτική Αγορά, το τζαμί των Γενιτσάρων, τη Βενετσιάνικη Εκκλησία του Προμαχώνα San Salvadore και την Εκκλησία του Αγίου Φραγκίσκου. Γέυμα, ελεύθερος χρόνος για αγορές. Το μεσημέρι, προτείνουμε την επίσκεψή μς στο μαγευτικό χωρίο Θέρισσος, που βρίσκεται στους πρόποδες των Λευκών Όρέων, με υπέροχη θέα, από δέντρα, νερά και μια εικόνα άγριας ομορφιάς. Επιστροφή στο ξενοδοχείο. Δείπνο, νυχτερινή διασκέδαση επιστροφή και διανυκτέρευση στο ξενοδοχείο.

5. ΠΕΜΠΤΗ 17-12-2015:

Μετά το πρωινό, τακτοποίηση αποσκευών και αναχώρηση από το ξενοδοχείο με τα πούλμαν για το Ηράκλειο. Επίσκεψη στο Ενυδρείο της πόλης, ένα από τα μεγαλύτερα και πλέον σύγχρονα ενυδρεία της Ευρώπης, που αναδεικνύει το μεσογειακό θαλάσσιο κόσμο στη Μεσόγειο. Στη συνέχεια, ακολουθεί επίσκεψη στα Μινωικά Ανάκτορα της Κνωσσού, όπου και θα ξεναγηθούμε. Ελεύθερος χρόνος για γεύμα και τελευταίες αγορές στο κέντρο της πόλης. Νωρίς το απόγευμα, αναχώρηση για το λιμάνι του Ηρακλείου, όπου το πλοίο της επιστροφής Festos Palace(Minoan) αναχωρεί στις 21:30 μ.μ. από το Ηράκλειο. Επιβίβαση στο πλοίο, τακτοποίηση και απόπλους για Πειραιά.

6. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 18-12-2015:

Άφιξη στο λιμάνι του Πειραιά στις 06:00 π.μ. Επιβίβαση στα πούλμαν και μεταφορά των εκδρομέων στο χώρο του σχολείου.

• ΠΡΟΣΘΕΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

ΣΥΝΟΔΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ:

ΧΡΥΣΟΥΛΑΚΗΣ ΦΩΤΗΣ (Δ/ντής) τηλ. 6989994432, ΠΑΠΑΚΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΟΣ, ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ ΣΟΦΙΑ, ΑΡΑΠΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΟ:

Happydaystravel, Ελ. Βενιζέλου 147Β- 149 Ηλιούπολη, ΤΚ: 16341

Τηλ: 210 7621330-31

Ο καιρός στη Κρήτη (Χανιά)

Δείτε τη πορεία του πλοίου Blue Galaxy on line!

Το ωρολόγιο πρόγραμμα των τάξεων

Κατασκευή - συντήρηση ιστοσελίδας:  Αράπης Γιώργος

email:  arapis@sch.gr